Προϋποθέσεις και κριτήρια επιλογής

Οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια επιλογής των υποψηφίων είναι συγκεκριμένα, ποσοτικά ή/και ποιοτικά, και γίνονται γνωστά στους υποψηφίους με την προκήρυξη του Π.Μ.Σ.

Οι προϋποθέσεις για την εισαγωγή στο Π.Μ.Σ. είναι:

α) Πτυχίο Α.Ε.Ι. (Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι.).
β) Μία (1) συστατική επιστολή.
Η συστατική επιστολή πρέπει να προέρχεται είτε από μέλος ΔΕΠ, είτε από Ερευνητή αναγνωρισμένου Ερευνητικού Κέντρου ή στελέχους φορέα (π.χ. Σχολικό Σύμβουλο, προϊστάμενο Α/θμιας Εκπαίδευσης ή Β/θμιας Εκπαίδευσης κλπ.), είτε από εργοδότη του φορέα απασχόλησης.
γ) Καλή γνώση (Β2) μιας από τις γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική, Ισπανική.
Τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας που προσκομίζουν οι υποψήφιοι αξιολογούνται με βάση τον πίνακα γλωσσομάθειας που χρησιμοποιείται στον ΑΣΕΠ.

Τα κριτήρια επιλογής των υποψηφίων είναι:

• Γενικός βαθμός πτυχίου (το μέγιστο 20 μόρια). Ο βαθμός πτυχίου πολλαπλασιάζεται επί δύο.
  • Επίδοση στη διπλωματική εργασία, όπου αυτή προβλέπεται στον πρώτο κύκλο σπουδών (το μέγιστο 10 μόρια).
  • Επαγγελματική δραστηριότητα του υποψηφίου (το μέγιστο 15 μόρια, 3 μόρια ανά έτος. Μοριοδοτείται πενταετής επαγγελματική προϋπηρεσία, 60 μήνες μέγιστο, με 0,25 μόρια ο μήνας).
  • Δημοσιεύσεις εργασιών σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά (θέση στους τρεις πρώτους συγγραφείς, το μέγιστο 12 μόρια, 4 μόρια ανά δημοσίευση).
  • Δημοσιεύσεις σύντομων άρθρων σε πρακτικά συνεδρίων ή σε επιστημονικά περιοδικά (θέση στους δύο πρώτους συγγραφείς, το μέγιστο 9 μόρια, 3 μόρια ανά δημοσίευση).
  • Προφορικές ή αναρτημένες ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια (ως πρώτος συγγραφέας, το μέγιστο 8 μόρια, 2 μόρια ανά παρουσίαση).
  • Συμμετοχή σε ερευνητικά και χρηματοδοτούμενα προγράμματα (το μέγιστο 6 μόρια, 3 μόρια ανά πρόγραμμα).
  • Αθλητική εμπειρία (10 μόρια, για τριετή τουλάχιστον συμμετοχή).

* Αναλυτική περιγραφή των κριτηρίων επιλογής υπάρχει στην “Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος” για τη συμμετοχή στο Π.Μ.Σ. “Φυσιολογία της Άσκησης και Προπονητική”

Τα μόρια που αντιστοιχούν σε κάθε κριτήριο λειτουργούν αθροιστικά, χωρίς ωστόσο να είναι αναγκαίο ο υποψήφιος να ανταποκρίνεται σε όλα.

Η αξιολόγηση των υποψηφίων και η τελική τους ένταξη στη μία από τις δύο Ειδικεύσεις του Π.Μ.Σ. γίνεται

• κατ’ αρχήν βάσει συνυπολογισμού των μορίων που συγκεντρώνουν στα παραπάνω κριτήρια και
  • στη συνέχεια βάσει της σειράς προτεραιότητας που έχουν δηλώσει.